Valls : A buddhizmus-4.rsz: Buddha tanai |
A buddhizmus-4.rsz: Buddha tanai
Napsi 2008.12.21. 11:10
Trjnk t arra mit is tantott a Megvilgosodott. tanainak alapja a Ngy Nemes Igazsg, ami a szenvedsrl szl.
Az els a szenveds termszett fogalmazza meg. Buddha elg terjedelmes listt sorol fel: a szlets, az regeds, a betegsg, a hall, a szomorsg, a fjdalom, a kellemetlennel tallkozs, kellemestl elvls, ha nem kapjuk meg amit akarunk: ez mind szenveds. Ez mg nem nagy blcsessg, viszont Buddha rjtt mi a kzs ezekben. Mindig arrl van sz, hogy ragaszkodunk valamihez, ami valjban nem mi vagyunk.
Van t " halmaz" (szkandha) , amelyek ltszlag az egyn alkotrszeinek tnnek, de valjban nem azok: az anyagi halmaz(trgyak, belertve a testnket) , az rzkels, a felfogs, a gondolatvilg s a tudat.A szenveds forrsa, hogy azonosulunk a tulajdonsgunkkal vagy akr a testnkkel, amikor az pedig vltozik, akkor szenvednk. St az rzkelsnkkel azonosulva vgyunk az lvezetekre s flnk a kellemetlentl, ami szintn szenvedst okoz. Aztn tvesen azonosulunk a gondolatainkkal, eszminkkel, ezek miatt is szenvednk s gy tovbb.
A msodik nemes igazsg szerint a szenveds forrsa a testi gynyrk irnti vgyakozs, az lvezetek keresse, az rzkszervek lvezete irnti vgy ( pl.:zenehallgats), a ltezs utni vgyakozs, de akr a megsemmisls irnti vgyakozs is. A vgyakozs hatsra tovbb akarunk lni, ezrt jjszletnk.
A harmadik nemes igazsg a szenveds megszntetse.Ha megsznik a vgyakozs, feladjuk vgyainkat s megtanulunk lemondani a vgyott dolgokrl, felszabadulunk. A buddhizmus alapgondolata teht elg egyszer: ne trd magad ha nincs Mercedesed, lgy boldog a Suzukiddal. Ezt a blcsessget persze egy tlagos kocsmai " filozofls" sorn is megismerhetjk(nem hiba mondjk a buddhistk, hogy minden tants maga a Tants, irny teht a kocsma! )Ez a Buddha nev fick azrt lett hres, mert a gondolatot kiterjesztette a sajt testnkre s elmnkre is.
A negyedik nemes igazsg a szenveds megszntetshez vezet t, a Nemes Nyolcrt t : a helyes nzet(ismerni a Ngy Nemes Igazsgot) a helyes szndk (az elz nzet alapjn elindulni a felszabaduls fel),helyes beszd, helyes cselekvs, helyes letvitel (ezek ltalnos erklcsi alapelveket jelentenek: ne hazudj, ne lopj , ne lgy hi, ne lj, ne rgalmazz msokat, ne gyllkdj stb.) helyes trekvs (a jra) , helyes bersg (figyelni sajt testnkben s elmnkben zajl jelensgeket) s a helyes meditci (amellyel megszabadul a szenvedstl, majd az rmtl s elri vgl a tkletes kznyssg llapott.)
Buddha tanai alapveten vndor aszktknak s remetknek szlnak. A tkletes kznyssg s lemonds fel trekedve nem lehet rendes csaldi letet lni, dolgozni, esetleg vagyont gyjteni. Halla utn nem sokkal szigor szablyzat alakult ki, miknt kell a buddhista szerzeteseknek koldulniuk, (hogy ezzel is megalzva magukat feladjk az egjukat vagy a hisgukat) Ezek a vndor koldusok ess vszakban sszegyltek egy-egy laikus buddhista hzban, istlljban, hogy meghzzk magukat, s itt megosztottk tanaikat egymssal. Ezekbl a kzssgekbl alakultak ki a buddhista kolostorok, amelyek kzl sok persze az vszzadok sorn nagy vagyont s politikai befolyst is szerzett , de ht ilyen a szegnysgrl tant vallsok sorsa.
|